Relacja z wyprawy na wyspę Agistri !!!

Moja relacja z podróży na Agistri !!!

Dziś chce Wam opowiedzieć o mojej wyprawie na maleńką wyspę sarońską, gdzie kolor morza zachwyca różnymi odcieniami błękitu, drzewa sosnowe przeplatają się z lasami piniowymi, po środku wyspy rosną dzikie oregano, figi i cytryny... kto by pomyślał, ze to tylko godzina drogi od Portu w Pireusie... rajska wyspa tak blisko Aten:) 

Agistri jest maleńka, a podróż z północnej wioski Megalochori, gdzie przypłynęliśmy wodolotem, do Limenarii na dalekim południu zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut.

Jednymi z najlepszych miejsc do kąpieli są po prostu skaliste platformy, chociaż mnie urzekła piaszczysta plaża w Skali. Do właśnie do tej miejscowości przypływa prom, który w zimie niestety nie kursuje codziennie. Polecam Wam wodoloty, bo chociaż są droższe to jednak płyną o połowę czasu krócej na wyspę.

W sezonie, który zaczyna się od maja a kończy we wrześniu, można spróbować jazdy konnej lub wypożyczyć rower czy skuter a nad wodą odbywają się przygody kajakowe, nurkowanie lub wycieczki łodzią motorową do wielu miejsc w Zatoce Sarońskiej. Na tej wyspie naprawdę jest co robić... mnie zachwycił spacer pośród pięknej roślinności, czułam się jak w parku botanicznym, albowiem wyspa Agistri jest zielona i piękna:) 

Skala, do której w sezonie przypływa prom z licznymi turystami jest chyba najbardziej popularną miejscowością na wyspie, z hotelikami, tawernami, kawiarniami, barami, a nawet klubem nocnym na obrzeżach wioski.
Skala ma również najpłytszą i ładną plażę na Agistri, więc jest to najczęściej wybierane miejsce przez rodziny z dziećmi.

Najpiękniejsze plaże na Agistri:

1. Skala- plaża przy samej miejscowości, gdzie dopływa prom. Ładna, piaszczysta, zorganizowana z leżaczkami, prysznicami, kawiarniami i restauracjami. 

2. Skliri- kamienista plaża, do której trzeba zejść po skałach. Woda niesamowita, brak piasku, jednak widok rekompensuje tę stratę.

3. Chalikiada- piękna plaża, z której mam najwiecej zdjęć, można dojść tam tylko na pieszo, około 25 minut ze Sali przez lasek. Zejście na samą plażę strome i niebezpieczne, plaża dla nudystów !!!

4. Megalochori- przy stolicy wyspy. Leżaki są dostępne, obok port rybacki i wodoloty. Można się wykąpać, ale zwykła miejska plaża. 

5. Dragonera- to jedna z najładniejszych plaż na wyspie. Żwirkowa, znajduje się wśród lasów, daleko od miasta. 

6. Mareza- plaża znajduje się zaledwie 200 metrów od miejscowiści Limenaria. Skały, kryształowa woda, widoki niesamowite. 

Na pewno na wyspie są inne piękne plaże, o których sama jeszcze nie wiem. Może ktoś z Was je jeszcze odkryje...

Jak dostać się na wyspę Agistri ???

Z lotniska w Atenach musimy dostać do portu w Pireusie, skąd odpływają promy i wodoloty. 
Najbardziej ekonomicznym sposobem dotarcia do portu w Pireusie jest autobus X96. Znajdziemy go po wyjściu z hali przylotów. Autobus odjeżdża w ciągu dnia co około 20 minut, w nocy kursuje co pół godziny. Zatrzymuje się kilka razy po drodze, Port w Pireusie jest ostatnim przystankiem. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 6 euro, który jest ważny przez 24 godziny. Z tego samego biletu możemy skorzystać w autobusie, trolejbusie lub metrze. W zależności od natężenia ruchu podróż z lotniska do Pireusu może potrwać od 60 do 90 minut. Na lotnisku należy kupić bilet w małym biurze biletowym znajdującym się obok przystanku autobusowego. W Pireusie kupujemy również bilet w kasie obok przystanku autobusowego.

lub 

Metro (niebieska linia) biegnie z lotniska przez centrum Aten do Pireusu – podróż zajmie 60 minut. Jeśli podróżujemy jedynie z lekkim bagażem i mamy czas, warto rozważyć przejazd metrem do Monastiraki i zrobić sobie przerwę na przepyszne lody i kawę w pobliskiej lodziarni DaVinci. 

Wszystkie promy, wodoloty do Agistri odpływają z bramki numer 8 w Porcie w Pireusie. Są dwie możliwości, albo duży statek płynący około 1,5 godziny do Skali, lub szybki wodolot, który dopływa do Megalochori. Ja wybrałam wodolot i przeszliśmy pół godziny spacerkiem w kierunku Skali. Z powrotem ledwo zdążyliśmy, więc wróciliśmy za 5 euro taksówką do portu. Warto zaznaczyć, ze na wyspie kursują dwie taksówki i jeden miejski autobus.

Podróż wodolotem podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to odcinek Pireus – Egina, rejs trwa 45 minut, w której wysiada większość turystów. Po chwili postoju, taksówka wodna odbija w dalszą podróż, by po kolejnych 10 minutach dotrzeć docelowo na Agistri. Jeśli chodzi o prom to jest podobnie tylko trwa to dłużej. Warto wyruszyć wcześnie rano, aby zatrzymać się też na 1-2 godziny na Eginie, można wypić kawę w porcie i obowiązkowo kupić pistacje. Jeden dzień i dwie piękne wyspy !!! Czy nie brzmi to zachęcająco ??? 

Gdzie kupić bilet na promy, wodoloty ??? 

Poza sezonem polecam po prostu udać się do wejścia nr 8 w porcie Pireus i kupić bilet. Ceny  wodolotów około 14 euro/dorosły w jedną stronę. Prom jest tańszy, ale nie kursuje w zimie codziennie, koszt około 10 euro/dorosły w jedną stronę. Powrotny kupujcie zawsze na Agistri, bo możecie nie zdążyć i wtedy bilet przepada. 

Podaję Wam z pewnego źródła, od pana sprzedającego bilety na wodoloty na Agistri,  greckie strony internetowe na promy i wodoloty: 

www.sf.gr 
www.hsw.gr 
www.openseas.gr

Jeśli chcecie chociaż na chwilę poczuć się jak w raju to polecam Agistri i to nie tylko w sezonie... warto wyruszyć tam, nawet tak jak Ja, w ferie zimowe !!!
Agistri skradła mogę serce, to piękna i cudowna sarońska wyspa na każdą porę roku !!!