Na jakich zasadach będziemy mogli podróżować do Grecji w 2021 roku ???

 

To pytanie zadają sobie od dawna Wszyscy, dla których Grecja jest wymarzonym kierunkiem na tegoroczne wakacje. Postanowiłam napisać kilka słów na ten temat, aby położyć kres spekulacjom, że szczepienie na Covid-19 miałoby być wyłącznym warunkiem wjazdu do Grecji. 

Od jakiegoś czasu na różnych forach, grupach pojawiają się artykuły mające chyba na celu wywołanie paniki i zamieszania, co powoduje dezorientacje wśród turystów. Sama często dostaje od Was pytanie, czy to prawda, że Grecja ma wpuszczać tylko osoby ze świadectwem szczepienia ??? 

Grecki Minister Turystyki Harry Theoharis wyjaśniał już wielokrotnie, że Grecja w tym roku będzie otwarta dla WSZYSTKICH odwiedzających, którzy przy wjeździe do kraju posiadają albo negatywny test na Covid-19 albo świadectwo szczepienia.
Kilka dni temu Minister wypowiadał się w greckich mediach, że żaden hotel w Grecji nie odmówi przyjęcia gościa, który nie został zaszczepiony. To jest oficjalna i potwierdzona informacja.

„Warunkiem koniecznym podróży do naszego kraju i pobytu będzie negatywny test molekularny lub zaświadczenie o szczepieniu” - powiedział Theoharis, dodając, że jeśli ktoś nie chce lub nie może okazać świadectwa szczepień przy wjeździe do Grecji, może przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa.

W 2020 roku Grecja wpuszczała podróżnych bez testów i wykonywała czasami testy wyrywkowe na własny koszt. W tym roku jest to niemożliwe, ponieważ żadne Państwo w UE nie będzie mogło działać w ten sposób.   

Wszystko zmierza w tym kierunku w całej Europie, ze jednym warunkiem podróżowania będzie posiadanie zaświadczenia o szczepieniu lub negatywny wynik testu na Covid. W Grecji podróżni posiadający świadectwo szczepienia będą mogli swobodnie i bez ograniczeń podróżować, stąd mowa o paszportach zdrowotnych. Jednak to nie dyskryminuje pozostałych podróżnych. Niezaszczepione osoby będą zobowiązane do przedstawienia negatywnego testu PCR lub testu ANTYGENOWEGO na przejściach granicznych. Już na wielu lotniskach w Polsce powstały punkty, gdzie będzie można wykonać taki szybki test (koszt około 160-200 zł).

Ponadto w wywiadzie minister Theoharis wyraził swój optymizm co do turystyki i powiedział, że spodziewa się, że rok 2021 będzie lepszy niż rok 2020 dla Grecji i oszacował, ze sezon rozpocznie się po greckiej Wielkanocy, czyli na początku maja. Cały czas przeglądam połączenia lotnicze, które faktycznie zostały skasowane z Polski do Grecji do końca kwietnia, więc przymierzamy się na wakacje w Grecji od 1 maja 2021 roku.